Pierwszy etap budowy domu? Oczywiście wybór właściwego projektu. Bez niego nie można zacząć żadnej inwestycji budowlanej, a osoby myślące o domu jednorodzinnym mają do wyboru projekty gotowe oraz przygotowywane na indywidualne zamówienie. Co przemawia za tym pierwszym rozwiązaniem i czy faktycznie gotowe projekty są dla inwestorów lepsze?
Jak wygląda gotowy projekt domu?
Za stworzenie projektu odpowiada studio architektoniczne. Jego ofertę najczęściej można sprawdzić na stronie internetowej, np. Projektyzwizja.pl. Oferta pokazuje bryłę domu, rzuty poszczególnych kondygnacji, parametry budynku oraz technologię budowy, a po zakupie wybranego projektu do klienta trafia pełna dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia inwestycji. Na życzenie klienta architekci mogą dodatkowo przygotować szczegółowy kosztorys budowy, plany alternatywnego systemu ogrzewania albo inteligentnych instalacji, analizę warunków zabudowy.
Jakie są korzyści z zakupu gotowego projektu?
Gotowy projekt domu jest kilkukrotnie tańszy od tego szykowanego na indywidualne zamówienie. Jest też bardziej pewny, ponieważ z góry wiadomo jak dom będzie wyglądał, podczas gdy projekty indywidualne nie zawsze pokrywają się z oczekiwaniami klienta, przez co konieczne są kolejne poprawki, co wydłuża czas budowy i generuje dodatkowe koszty.
Mając gotowy projekt do budowy można przystąpić od razu, na przygotowanie projektu indywidualnego czeka się nawet kilka miesięcy, a z powodu ewentualnych poprawek dość trudno jest precyzyjnie zaplanować harmonogram przyszłych prac. Nie jest też tak, że w gotowym projekcie nie da się wprowadzić żadnych zmian i trzeba zaakceptować projekt, który nie do końca spełnia oczekiwania – poprawki są możliwe, poza tym oferta katalogowa jest na tyle szeroka, że nie powinno być kłopotu ze znalezieniem tego wymarzonego domu.
Jakie są wady gotowych projektów?
Większość gotowych projektów uwzględnia standardowe działki budowlane, więc jeśli parcela jest np. bardzo wąska albo o skomplikowanej powierzchni, może być ciężko znaleźć odpowiedni dom. Gotowy projekt nie zawsze też się sprawdzi, gdy domownicy mają bardzo specyficzne potrzeby i chcą zbudować np. wielką pracownię lub przestronną oranżerię, bądź potrzebują domu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych.